arrowUp
Historie Smetanových Jabkenic

Nejstarší hudební slavnosti v Čechách

mainpic

Pozvánka na první ročník

... před myslivnou, kdež postaveno řečniště, nastalo seřadění, uprostřed členové rodiny Mistrovy. Po slavnostní řeči Dr. Buchala, kterouž četl (což nepříjemný dojem činilo) sňata rouška s desky. Zpěvácký spolek Dobrovan zapěl na to Smetanovy sbory.

Bedřich Smetana, Jabkenice č. p. 33

V Jabkenicích Smetana pilně, navzdory své nemoci, slábnoucímu zraku, stižen hluchotou, pracoval. Složil zde symfonické básně Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník z cyklu Má vlast, smyčcová kvarteta Z mého života a II. smyčcový kvartet d moll, klavírní cyklus Sny, České tance, dvě dua pro housle a klavír Z domoviny, cyklus Večerní písně, mužské sbory Píseň na moři, Věno, Modlitba a Naše píseň, tři ženské sbory, nedokončený Pražský karneval a snad nejznámější a nejkrásnější českou operu Hubička, po ní Tajemství, Čertovu stěnu a dodatek do Dvou vdov, nedokončena zůstala rovněž Viola.

Beřich Smetana miloval hluboké lesy, v jejichž klíně se skrývaly rybníky, rád se toulal oborou plnou zvěře, pil vodu z Františčiny studánky, chodil na procházky kolem Mlýnského, Štičího a Hradeckého rybníka i největšího Vidláku, v jejichž hladinách se odrážely zelené koruny stromů a modré nebe, intenzivně vnímal všechny vůně venkova. Bedřich Smetana nakonec v Jabkenicích žil v kruhu milující rodiny, dětí a vnoučat posledních devět roků svého života. Zde našel za svého života nedoceněný génius nový domov. Churavějící muž dobře věděl, že poslední.

Proběhlé ročníky Smetanovy jabkenice

Smetanovy Jabkenice 100.

Památník Bedřicha Smetany
08.06.2019 - 08.06.2019
Více info

Smetanovy Jabkenice 101.

Památník Bedřicha Smetany, Jabkenice
04.06.2022 - 04.06.2022
Více info

Smetanovy Jabkenice 102.

Památník Bedřicha Smetany, Jabkenice
11.05.2024 - 11.05.2024
Více info

Kronika festivalu

... v naprosté hluchotě a inspirován zdejší krajinou složil svá nejvýznamnější díla.

 

Jabkenice nejvíce proslavil génius české hudby Bedřich Smetana. Česká země je bohatá přírodními krásami a nejcitlivěji je vnímají zejména velcí umělci. Hudební skladatel Bedřich Smetana  se zamiloval do Jabkenicka, byť se sem dostal z nedostatku finančních prostředků, jichž neměl dost pro život ve stověžaté matce měst. V myslivně u svého zetě lesmistra Josefa Schwarze, za něhož byla provdána Smetanova dcera z prvního manželství Žofie, žil od roku 1875 do roku 1884, kdy naposled odjel do milované Prahy, kde 12. května  vydechl. Bedřich Smetana 

mainpic
mainpic
mainpic
mainpic
mainpic
mainpic
mainpic